1 Uvod

Ako u preambulu ubacimo

\renewcommand{\tablename}{Tabela}, umesto engleskog teksta ,,Table”

pojaviće se odgovarajući tekst na srpskom.

Tabele se numerišu automatski počev od jedinice. To je nezgodno ako ima puno tabela i puno poglavlja, jer se više ne zna u kom poglavlju se koja tabela nalazi. Ako hoćemo da se redni broj tabele sastoji od broja poglavlja u kom se tabela nalazi i rednog broja tabele u okviru tog poglavlja, dovoljno je da u preambulu ubacimo

\renewcommand{\thetable}{\thesection.\arabic{table}}

Pogledajte poglavlje 2 da biste videli kako se računaju redni brojevi tabela u okviru svakog poglavlja.

Tabele 1.1 (na strani 1) i 3.2 (na strani 3) su iste!

1.1 Uvod opet

2 3 4 1 5 6 7 8 9 10

Tabela 1.1: Složena tabela

1.2 I opet

2 3 4 1 5 6 7 8 9 10

Tabela 1.2: Složena tabela

2 Razrada

Komandom \setcounter{table}{0} odmah nakon početka poglavlja (\section{Razrada})

brojač tabela se postavlja na nulu, tako da sledeća tabela neće imati oznaku 2.2 već 2.0 (brojanje unutar poglavlja time počinje ponovo od nule)^{1}.

Specijalno, u ovom odeljku komanda setcounter nije navedena odmah posle početka poglavlja već prilikom ispisavanja vrednosti brojača tabela \thetable. Prvo smo ispisali staru vrednost brojača, onda smo koristili setcounter da promeni tu vrednost i onda smo ispisali novu vrednost. Tj,

…

 ne\'{c}e imati oznaku \thetable
\setcounter{table}{0} ve\'{c} \thetable{} (brojanje unutar
poglavlja time po\v{c}inje ponovo od nule)

…

Vrednosti brojača uvek počinju sa the a zatim se navodi ime okruženja

(npr. \thepart, \thesection, \thesubsection, \thefigure itd)

2.1 Razrada opet

Ovo je odeljak 2.1.

2 3 4 1 5 6 7 8 9 10

Tabela 2.1: Primer složene tabele

2.2 … i opet

2 3 4 1 5 6 7 8 9 10

Tabela 2.2: Primer složene tabele

1Redni brojevi tabela ovde nisu otkucani već je korišćena vrednost brojača \thetable

3 Konkluzija

3.1 Najpre…

2 3 4 1 5 6 7 8 9 10

Tabela 3.1: Primer složene tabele

3.2 … i kraj

2 3 4 1 5 6 7 8 9 10 Tabela 3.2: Primer složene tabele